Do jakich wnętrz pasuje piec kaflowy i czym się różni od innych pieców?
Dla starszego pokolenia stanowią one miły powrót do dziecięcych wspomnień i domowego ciepła, dla młodszego zaś często jawią się jako dość odległy i niemal egzotyczny element wyposażenia, który jednak coraz śmielej wraca do łask.
Piec kaflowy, bo o nim właśnie mowa, może z powodzeniem stać się centralnym punktem aranżacji wnętrza - kluczem jest tutaj zrozumienie jego zalet oraz odpowiednie dopasowanie do reszty wyposażenia. Poniżej podpowiadamy, w jakiej estetyce sprawdzi się najlepiej, a także czym różni się od innych rozwiązań z tej kategorii.
Czym piec kaflowy różni się od innych pieców?
Na wstępie warto przypomnieć sobie, jaką rolę piece kaflowe odgrywały niegdyś w gospodarstwach domowych. W wielu przypadkach stanowiły one główne (i jedyne) źródło ogrzewania budynku. Charakterystycznym elementem ich budowy są ceramiczne płytki - te z kolei są uprzednio wypalane w temperaturze sięgającej 1000 stopni oraz pokrywane specjalnym szkliwem. Taki zabieg sprawia, że kafle nabierają odporności na działanie ciepła, zabrudzenia oraz mechaniczne uszkodzenia. Są to zatem konstrukcje z natury długowieczne - w niektórych wiekowych domach wciąż stoją egzemplarze zbudowane w połowie poprzedniego stulecia.
Ich niewątpliwą przewagą nad klasycznymi kominkami jest fakt, że są w stanie znacznie dłużej utrzymywać temperaturę. Piec kaflowy oddaje ciepło jeszcze długo po tym, jak zgaśnie ogień. Dzieje się tak za sprawą specjalnych cegieł oraz płytek szamotowych umieszczonych w jego wnętrzu - gorące spaliny nagrzewają elementy, które skutecznie akumulują ciepło. Nie bez znaczenia są również zewnętrzne płytki ceramiczne, które również zatrzymują temperaturę. Warto także pamiętać, że w większości przypadków mamy tutaj do czynienia z zamkniętą konstrukcją, a sam ogień pozostaje właściwie niewidoczny.
Jak kształtuje się cena pieca kaflowego? Zbudowanie go od podstaw to koszt rzędu kilkunastu tysięcy złotych - na ostateczną kwotę wpływają nie tylko wymiary, ale także rodzaj i jakość wykorzystanych materiałów (w tym design płytek ceramicznych) oraz cena usługi fachowca. Alternatywą jest renowacja starego egzemplarza. Sam zakup wiąże się z wydatkiem około trzech tysięcy złotych, do czego naturalnie doliczyć należy koszty materiałów.
Do jakich wnętrz pasuje piec kaflowy?
Choć historycznie piece kaflowe kojarzą się nam zazwyczaj z wystrojem tradycyjnym i rustykalnym, obecnie nie jest to wcale regułą. Na rynku dostępna jest szeroka gama płytek ceramicznych dostępnych w wielu kształtach, kolorach i wzorach. Niewątpliwie wciąż jednak jest to doskonała gratka dla wszystkich miłośników stylu retro - egzemplarze wyjęte wprost z lat 60., 70. czy 80. ubiegłego stulecia idealnie sprawdzą się we wnętrzach wypełnionych wyposażeniem vintage. W takim przypadku wystarczy rzut oka na stare zdjęcia z domów i mieszkań naszych dziadków, aby odnaleźć upragnioną inspirację.
Piece kaflowe mogą jednak także doskonale komponować się z wnętrzem w stylu nowoczesnym, a przy odrobinie inwencji nawet minimalistycznym. Płytki o interesującej fakturze, niecodzienna bryła całej konstrukcji czy też oszczędna paleta barw - lista opcji jest dość długa. Na rynku znajdziesz kafle w wielu rozmiarach i kolorach. Jeśli zależy Ci na wyjątkowo nowoczesnym efekcie, postaw na nieco większe płytki utrzymane w jasnej kolorystyce - dobrym wyborem będzie biel lub écru.
Nowoczesny piec kaflowy - co warto wiedzieć?
Decydując się na nowy piec kaflowy warto pamiętać, że choć wygląd tego typu wyposażenia pozostał z grubsza niezmieniony (pomijając szeroką gamę dostępnych materiałów wykończeniowych), ich działanie, wydajność oraz ogólna kultura pracy wkroczyły już do XXI wieku. Dzisiaj ciepło generowane przez tego typu konstrukcje może być rozprowadzane po całym domu, mogą one być również wykorzystywane do ogrzewania wody. Dużą różnicę stanowi także niższa emisyjność spalin, która wynika z lepszej jakości materiałów i bardziej przemyślanej budowy. Jak widać, piec kaflowy sprawdzi się zarówno w kontekście wnętrza klasycznego, jak i nowoczesnego. Ma on również wiele zalet pod względem czysto praktycznym. Sprawdź pozostałe artykuły dostępne w naszym serwisie, aby dowiedzieć się więcej!
In Same Category
- W jakich miejscach należy montować wentylatory domowe i dlaczego?
- Na co zwrócić uwagę podczas zakupu wentylatorów przemysłowych?
- Gdzie znajdą swoje zastosowanie wentylatory przemysłowe?
- Wędzarnia domowa do własnego użytku - czy to się opłaca?
- Plusy i minusy pieców żeliwnych - czy warto mieć taki piec w domu?