Wędzarnia domowa do własnego użytku - czy to się opłaca?

Posted By: Krzysiek Turzański w: Aktualności, najnowsze informacje i porady On:

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań dedykowanych amatorom dymionych produktów - poniżej podpowiadamy, czy taki zakup jest uzasadniony oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Wyraziste smaki, niepowtarzalny dymny aromat oraz cała gama produktów do wyboru - wędzone potrawy są powszechnie cenione wśród miłośnik mięs, ryb, serów, a nawet warzyw i owoców. Nie bez powodu tego typu artykuły regularnie lądują na naszych stołach, zarówno na co dzień, jak i podczas okolicznościowych uroczystości. Czy oznacza to jednak, że inwestycja we własną domową wędzarnię będzie opłacalna? Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań dedykowanych amatorom dymionych produktów - poniżej podpowiadamy, czy taki zakup jest uzasadniony oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze. Przekonajmy się!

Własna wędzarnia - bogactwo możliwości!

Zanim przejdziemy do kwestii opłacalności całego przedsięwzięcia, zatrzymajmy się jednak na chwilę przy podstawach. W tym miejscu warto zatem odpowiedzieć sobie na kilka pytań - do czego właściwie przyda Ci się własna wędzarnia oraz jakie kryje w sobie możliwości? Sam proces wędzenia potraw u swoich korzeni służyć miał konserwacji jedzenia - ciepło uwalniane przez palenisko wysusza produkty, co czyni jej znacznie mniej podatnymi na popsucie. Niejako ubocznym skutkiem takiego zabiegu jest charakterystyczny smak oraz aromat, które tak bardzo cenimy. Obecnie to właśnie walory smakowe stanowią główny cel procesu wędzenia.

Co może trafić do domowej wędzarni? Tutaj możliwości jest wiele, a ogranicza nas właściwie jedynie wyobraźnia. Mięso i ryby to zaledwie początek - tutaj na pierwszy plan wysuwają się aromatyczne wędliny i kiełbasy, które tak dobrze znamy. Świetnym polem do popisu dla każdego miłośnika domowego wędzenia są również sery - każdy gatunek się tutaj sprawdzi, od serów białych i miękkich, aż po żółte. Odkrywcom nieco mniej oczywistych smaków polecamy natomiast wędzenie owoców i warzyw. Śliwki czy też papryka to już właściwie klasyki, a warto spróbować również z cukinią, bakłażanem, szparagami czy też nasze swojskie jabłka.

Kupujemy wędzarnię - na co zwrócić uwagę?

Domowa wędzarnia może przybierać różne formy - zarówno w zakresie materiałów, jak i wielkości samego urządzenia. Ważne jest jednak, aby zakupiony egzemplarz spełniał Twoje oczekiwania i odpowiadał na indywidualne potrzeby. Na co zwrócić uwagę? Zacznijmy od kwestii mobilności. Przed zakupem zastanów się, czy urządzenie ulokowane będzie na zewnątrz, czy raczej w pomieszczeniu, a także czy zależy Ci na stosunkowo łatwym przenoszeniu sprzętu. Na rynku dostępne są zarówno modele wolnostojące, które z założenia możesz ulokować w dowolnym miejscu, jak i konstrukcje wymagające konkretnej zabudowy.

W kwestii materiałów także panuje dość duża różnorodność. Możesz zdecydować się na gotowy model ze stali nierdzewnej, który będzie nadawał się do użycia od razu po rozpakowaniu - zaletą jest tutaj wygoda i łatwy montaż, a także świetna odporność na czynniki zewnętrzne oraz wysokie temperatury. Możesz także zdecydować się na model ogrodowy - te zazwyczaj wyposażone są w obudowę z drewna (najczęściej stosuje się syberyjską odmianę świerku) oraz żeliwny deflektor, którego zadaniem jest rozprowadzanie dymu.

Ostatnim elementem układanki jest zakres funkcji. Różne rodzaje wędzarni domowych oferują różne możliwości - począwszy od prostego połączenia klasycznego paleniska oraz komory wędzarniczej, aż po modele elektryczne, wyposażone w generator dymu. W tym drugim przypadku możesz liczyć również na możliwość regulacji temperatury (a nawet system automatycznego dostosowywania), pomiar czasu wędzenia czy też możliwość pracy na ciepło lub na zimno. Zwróć także uwagę na wielkość wędzarni, zarówno w kontekście całkowitej pojemności komory, jak i liczby rusztów.

Koszt wędzarni domowej - czy to się opłaca?

Odpowiedź na to pytanie jest wysoce indywidualna. Jedno jednak jest pewne - na rynku dostępna jest szeroka gama opcji z różnych segmentów cenowych. Niewielkie wędzarnie domowe to wydatek rzędu kilkuset złotych, za model ogrodowy zapłacimy około tysiąca, natomiast urządzenia elektryczne o pojemności kilkudziesięciu litrów będą nas kosztować od 3 tysięcy złotych w górę. Do tego doliczyć należy również koszt eksploatacji - opału (np. specjalnych zrębek wędzarniczych) oraz ewentualnie energii elektrycznej. Bez względu na budżet, każdy znajdzie coś dla siebie!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień