Piece stalowe do ogrzewania mieszkania
Choć mogłoby się wydawać, że klasyczne kozy grzewcze, czyli piece stalowe wolnostojące, już dawno stały się reliktem przeszłości, rzeczywistość okazuje się zgoła odmienna. Ich popularność ostatnimi czasy zauważalnie wzrosła, co znajduje odzwierciedlenie w ilości modeli i wariantów dostępnych obecnie na rynku.
Co ważne, mamy tutaj do czynienia nie tylko z modnym dodatkiem do klasycznej (choć niekoniecznie) aranżacji salonu. Przeciwnie - współczesne egzemplarze kominkowe doskonale sprawdzą się w roli wydajnego źródła ogrzewania. Jaki model wybrać? Na to oraz wiele innych pytań odpowiadamy poniżej.
Moc stalowego pieca wolnostojącego
W praktyce to jeden z najważniejszych parametrów - jeśli zależy nam na skutecznym i wydajnym ogrzaniu całego pomieszczenia. Choć piece stalowe w wydaniu wolnostojącym raczej nie sprawdzą się w roli głównego systemu ogrzewania, jako dodatkowe źródło ciepła będą doskonałe. Jaką moc powinna mieć koza grzewcza? Na rynku dostępne są modele o różnych parametrach - od kilku do nawet kilkunastu kW energii. Przyjmuje się, że do ogrzania 10 metrów kwadratowych pomieszczenia potrzeba 1 kW. W ten sposób każdy może samodzielnie dokonać odpowiednich obliczeń. Warto jednak zaznaczyć, że zasada ta odnosi się do pomieszczeń o standardowej wysokości (około 2,5 metra) przy założeniu, że budynek został prawidłowo ocieplony.
Stalowy piec kominkowy jako źródło ogrzewania - na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Decydując się na zakup pieca stalowego w wydaniu wolnostojącym, warto zadbać o kilka istotnych funkcji, które poprawią standard użytkowania. Nowoczesne kozy grzewcze oferują szereg zaawansowanych rozwiązań konstrukcyjnych, które poprawiają wydajność, bezpieczeństwo i łatwość obsługi. Oto wybrane z nich:
- specjalne wyłożenie komory spalania - dzięki temu komora dłużej utrzymuje ciepło, które akumulowane jest w ścianach,
- deflektory - podnoszą efektywność spalania i wykorzystanie energii dzięki wydłużonej drodze, jaka pokonać musza spaliny; jednocześnie sprawiają również, że wszystkie cząstki opału są dopalane,
- system czystej szyby - kurtyna powietrza chroni szybę pieca przed spalinami, przez co pozostaje ona czysta,
- głęboka komora spalania - pozwala pomieścić więcej opału,
- wydajny system dopowietrzania komory - powietrze pierwotne dostarczana jest od spodu, by ułatwić rozpalenie drewna,
- łatwe czyszczenie komory spalania - wyjmowany popielnik oraz ruszt ułatwią utrzymanie pieca stalowego w czystości.
Porozmawiajmy o wyglądzie
W kwestii estetyki także masz przed sobą kilka opcji. Na rynku dostępna jest cała gama modeli pieców stalowych o nowoczesnej specyfikacji - ich estetyka może być jednak zgoła różna. Możesz wybrać zarówno konstrukcje przywodzące na myśl klasyczne kozy, jak i takie, które z powodzeniem wkomponują się w aranżację nowoczesnego i minimalistycznego wnętrza. Choć w zakresie kolorystyki nie ma tutaj dużego wyboru - obudowy z reguły są czarne, co ma zastosowanie czysto praktyczne - to, jeśli chodzi o przekrój i wielkość masz przynajmniej kilka opcji. Począwszy od egzemplarzy kwadratowych, aż po okrągłe, ośmioboczne, a nawet prostokątne z kolistą szybą frontową. Gdy dodać do tego ozdobne klamki czy też miejsce na składowanie opału, mamy do czynienia ze sporym wyborem.
Zalety stalowego pieca wolnostojącego
Konstrukcje stalowe odznaczają się kilkoma unikalnymi cechami, które odróżniają je od żeliwnych (a także pozostałych) odpowiedników. Przede wszystkim są one znacznie lżejsze, co ma ogromne znaczenie przy transporcie oraz montażu, ale również w kontekście przygotowania i zabezpieczenie przestrzeni w domu. Znacznie szybciej oddają one również ciepło - energia generowana jest już od momentu rozpalenia, aż do wygaśnięcia. Jeśli chodzi o akumulowanie temperatury, nie są one tak skuteczne, jak modele żeliwne czy ceramiczne. Piece wolnostojące stanowią natomiast doskonałą alternatywę dla klasycznego kominka.
Poznaj naszą ofertę!
W ramach asortymentu naszego sklepu internetowego czeka na Ciebie ogromna kolekcja stalowych pieców wolnostojących. Odkrywaj nasze propozycje i zdecyduj, która z nich na stałe zagości w Twoim salonie. Zapraszamy również do kontaktu z naszymi doradcami.
In Same Category
- W jakich miejscach należy montować wentylatory domowe i dlaczego?
- Na co zwrócić uwagę podczas zakupu wentylatorów przemysłowych?
- Gdzie znajdą swoje zastosowanie wentylatory przemysłowe?
- Wędzarnia domowa do własnego użytku - czy to się opłaca?
- Plusy i minusy pieców żeliwnych - czy warto mieć taki piec w domu?